Stavba kachlových kamen a sporáků

Stavba kachlových kamen

ČSN 73 42 31

U kachlových kamen je zdrojem pro získání energie z dřevní hmoty kamnová vložka, šamotové biotopeniště nebo topeniště individuálně stavěné. Za hrdlem topeniště horké spaliny pokračují do tahového systému složeného ze stojatých a ležatých spalinových tahů (kanály, kterými proudí spaliny a předávájí zde svou energii), které mohou být různé konstrukce a z různých materiálů. Nejčastěji jsou vyzděny z akumulačních materiálů. Tahový systém je zakončen vstupem do komína.

V nabídce jsou i tahové systémy prefabrikované ( KMS, Hadec, Rath, Wolfshoher WH) litinový výměník s šamotovou vystýlkou, ocelový výměník s šamotovou vystýlkou ( BURNET, OLSBERG,Romotop). Topeniště a tahový systém jsou obestaveny pláštěm kamen, který svou naakumulovanou enrgii předává v podobě sálavého tepla do místnosti a tím topí.

Materiály používané na plášť by měly být dobře vodivé. Při vhodném umístění topidla, lze sálavě vytápět i několik místností sousedících s místností s kamny a není problém dostat teplo i do místností nad kamny (Hypokaustní systém). Každá místnost bude mít sálavou plochu, která bude pokrývat její tepelnou ztrátu. Sálavé plochy mohou být např. kachlové, z litého šamotu apod..

Pro objekty trvale obydlené je jednoznačně vhodný sálavý akumulační systém vytápění. Hlavně z hlediska zdravotního a hlediska účinnosti (provozních nákladů).

 

Výhody sálavých akumulačních kamen

  • velké keramické plochy zahřáté na nízkou teplotu (od 40C°,příjemné i na dotek, nehrozí popálení od teplých ploch)
  • minimální volná konvekce (minimální víření prachu)
  • nepřesouší vzduch
  • rozdíl teplot u stropu a u země je minimální (teplotně vyvážené prostředí, svislé tepelné zóny))
  • při větrání nedochazí k zásadnímu úbytku tepla (sálání neohřívá vzduch)
  • akumulováná energie se uvolňuje v delším časovém intervalu (přikládá se 1* až 2* denně)
  • vysoká účinnost spotřebičů, ekologický provoz, dlouhá životnost.

Nevýhody sálavých akumulačních kamen

  • značný objem a hmotnost
  • počítat se spotřebičem tohoto druhu již při projektu
  • vyšší cena materiálů i jejich zpracování

Sporáky

ČSN 73 42 32

Sporák (kachlový sporák) je víceúčelový spotřebič, které Vám může zajistit úplnou nezávislost na dodávkách energií z rozvodné sítě. Většinou se skládá z varné plotny a v kobce s jednou nebo dvěma troubama. Topeniště (spalovací komora) může být buď s pevným roštem, nebo s polohovatelným pro letní a zimní provoz.

To znamená, že spalovací komora má dvě polohy pro umístění roštu. Rošt v horní poloze (letní provoz), plamen a spaliny ohřívají plotnu a trouby. Spodní část topeniště tvoří litinový výměník ve tvaru podkovy(BURNET), který je napojen stavající otopnou soustavu. Při topení na spodní rošt(zimní topení) plamen a spaliny ohřívají vodu v litinovém výměníku, plotnu a trouby.Voda je pak použitá k topení celého objektu.

Kamna i krby 2013-2018

Vytvořila společnost Nový Web s.r.o.